مبانی اقتصاد شامل چه مفاهیمی است؟

مبانی اقتصاد شامل چه مفاهیمی است؟
پیش از صحبت در مورد مبانی اقتصاد باید با مفهود اقتصاد آشنا باشید. به طور خلاصه، اقتصاد به سیستمی گفته می‌شود که طی آن نیازهای مردم یک جامعه تامین می‌شود. این تامین نیازها به شکل‌های مختلف تولید ملزومات زندگی مردم، در اختیار گذاشتن وسایلمورد نیاز برای زندگی، سرویس‌دهی با کیفیت بالا و… انجام می‌شود. هر چقدر این سیستم وسیع‌تر باشد و طیف بیشتری از جامعه را در برگیرد، کشور از نظ اقتصادی قوی‌تر خواهد بود. اگر مبانی این علم به درستی پایه‌ریزی شوند، رونق اقتصادی همراه با افزایش ثروت مردم خواهد بود و اقتصاد کشور روند رو به رشد پیدا می‌کند. برای دریافت اطلاعات دقیق تر در این زمینه میتوانید به سایت اکونومیک مراجعه کنید.
دسته‌بندی سیستم‌های اقتصادی
تمام سیستم‌ها اقتصادی در جوامع بر دو اساس دسته بندی می‌شوند که یکی از آ‌ن‌ها روش‌های تولید در کشور و دیگری جایگاهی است که تولید محصولات مختلف در میان مردم و جامعه دارد. بسته به وسعت جامعه و شرایط آن، سیستم اقتصادی ممکن است باز یا بسته باشد. برای مثال در جوامع کشاورزی از یک سیستم اقتصادی بسته پیروی می‌شود، به این صورت که کشاورزان خود محصول مورد نیاز خود را تولید کرده و تولید کننده بودند و نیازی به دیگر افراد یا مشاغل در جامعه نداشتند. در چنین جامعه‌ای که اقتصاد آن در اصطلاح خودکفا هم نام دارد، همه چیز به تلاش مردم بستگی دارد و یک روند ثابت را طی می‌کند. در این جامعه احتمال رشد و رونق اقتصادی بسیار ضعیف است.
در مقابل اقتصاد و جامعه خودکفا اما جامعه توسعه یافته وجود دارد. در این جامعه تولیدات توسط یک بخش خاص انجام شده و در ازای دریافت مبلغی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. در اقتصاد توسعه یافته تصمیم‌گیری درباره سرمایه با در نظر گرفتن شرایط جامعه انجام می‌شود. مبانی اقتصاد در حالت توسعه یافته ابتدا به صورت سیستم برده داری بود اما به مرور زمان حالت آن تغییر کرده و در نهایت به شیوه امروزی اقتصاد توسعه یافته تبدیل شده است.
مفاهمی مهم در مبانی علم اقتصاد
مبانی در علم اقتصاد از آن جهت اهمیت دارد که به پایه‌ریزی تصمیمات درست جهت پیشرفت و رشد اقتصادی کمک می‌کند. برای استفاده هر چه بهتر از دانش مبانی باید با برخی مفاهیم اقتصادی آشنایی پیدا کرد که عبارتند از:
بده بستان: به معنی ارائه یک چیز به دیگر در قبال دریافت چیز دیگر
هزینه فرصت: به معنی انتخاب یک هدف یا مسیر از میان دو مسیر و هدف است. در این میان باید هزینه‌ای برای انجام هدف انتخابی و از دست دادن هدف قبلی پرداخت کرد.
هزینه فاید عقلانی: هزینه فایده عقلانی یا تصمیم‌گری نهایی به معنی رها کردن یک مسئله به دلیل مزایای بیشتر موردی دیگر است
انگیزه‌ها: در علم اقتصاد انگیزه موضوعی بسیار با اهمیت است. تصمیم‌گیری در این علم براساس انگیزه‌ها انجام می‌شود.
مبادله اقتصادی: مبادله در علم اقتصاد رابطه‌ای آزاد یا داوطلبانه است که سبد گسترده‌ای از کالاها را در اختیار مردم جامعه قرار می‌دهد.
کارکرد دولت: دولت در مبانی اقتصاد به معنی نهادی است که از طریق اجرای قوانین، تمام نیازهای مردم جامعه را به طور دقیق و کامل برطرف می‌کند.
تورم: دیگر اصطلاحی که در اقتصاد باید از آن مطلع بود تورم بوده که به معنای توانایی تامین نیازها با در نظر داشتن افزایش هزینه‌ها و تعداد بالای متقاضیان است.
کلیدواژه: مبانی اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *